ELLERİN BÜYÜSÜ

Türkiye’nin yüzde yüz yerli ilaç üretim üssü Pharmactive, kültür ve sanata olan desteğini sürdürmeye devam ediyor. 2015 yılının en büyük sanat etkinliklerinden biri olan “Ellerin Büyüsü” Sergisi, İbrahim Karaoğlu küratörlüğünde, Ankara, Antalya ve İstanbul’lu sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

İlk kez Berlin Üniversitesi’nde hocalık yaparken, ünlü sanatçıların ellerle ilgili orijinal eserlerini biriktirmeye başlayan Dünyaca ünlü Alman plastik cerrah Prof. Dr. Hans Zilch’in bu koleksiyonunda; Pablo Picasso, Auguste Rodin, Salvador Dali, Eugène Delacroix, Le Corbusier, Man Ray, Joseph Beuys, Georg Baselitz gibi dünya sanatına yön veren efsane sanatçıların eserlerinin yanı sıra, Türk sanat tarihine adını altın harflerle yazdırmış Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve İbrahim Balaban gibi ünlü Türk sanatçıların eserleri de yer alıyor. 160’a yakın eserin 15’ini heykellerin oluşturduğu sergide, ellerin sanatla buluşması göz doldurdu.

Ortopedinin yanı sıra, Romatizma ve Fizik Tedavi konularında da uzman  olan  Zilch; “Travma sonucu zarar görmüş bir eli tekrar fonksiyonel ve estetik bir forma sokma olasılığı beni heyecanlandırıyordu. Bu dönemde kişilik ve eller arasındaki ilişkinin anlamını keşfettim.  Bazı İnsanlar travma sonrasında ellerini saklar, ellerinden utanırlar ve içe kapanırlar. Sonrasında, sanatsal el figürleri ve finansal olarak mümkün olduğunca sanat eserleri, takvim yaprakları ve posta kartları toplamaya başladım. Berlin’de Freien Üniversitesi öğretim üyesi olduğum sıralar el cerrahisi üzerinde çalışırken bu sanatsal koleksiyona başladım. Ellerin sanatsal yorumu benim için heyecanlandırıcı oldu ve bu virüs bana bulaştıktan sonra hiçbir tedavi mümkün olmadı” diyor.